Dos llamas

Třebušín

Třebušín se nachází v západní části Českého středohoří, nedaleko Litoměřic. Je to malá ves, při posledním sčítání tu bydlelo 555 obyvatel. V obci nalezneme kostel sv. Mikuláše a také zámek, ve kterém se bude odehrávat naše veselka. Více o zámku, jeho historii a i několik fotek najdete na stránkách zámku. Přímo nad vsí se tyčí vrch Kalich a na něm zřícenina stejnojmenného hradu Jana Žižky. Nedaleko se pak nachází také vrch Panna, kde svůj hrad natruc Žižkovi postavil jistý Zikmund z Vartenberka. V docházkové vzdálenosti je rovněž Trojhora, o jejímž vrcholku se píše, že má znaky horského štítu. Pokud by vás zajímalo víc o vsi Třebušín, můžete se podívat přímo na její stránky.

Proč Třebušín?

Jak už to tak bývá, důvodů je víc. Od začátku jsme chtěli vícedenní svatbu, protože nám jeden den přijde málo na to, aby člověk stihl pozdravit všechny kamarády, hodit s nimi kus řeči, něco s nimi podniknout a tak nějak obecně vypnout a hodit se do pohody. A jelikož máme rádi přírodu a rádi trávíme čas venku, nechtěli jsme svatbu v Praze. No a v rozumné vzdálenosti od Prahy se nachází hned dvě oblasti, které máme oba moc rádi. První z nich je České středohoří se spoustou čedičových kopečků, na které můžete vylézt a kochat se výhledem. A přitom máte celkem velkou šanci, že nahoře na vás čeká nějaká ta zřícenina. A jak nádherně tenhle kraj vypadá na podzim! Druhá naše srdeční oblast pak je Kokořínsko a jeho lesy, pískovcové skály a tajuplná údolí. Třebušín pak leží ve východní části Českého středohoří, obklopený hned několika pěknými kopci s vyhlídkou, které máme tak rádi, a zároveň příjemně blízko k hranicím CHKO Kokořínsko.

Okolí Třebušína - tipy na výlety

Všechna tato místa, vyjma zámku v Ploskovicích, jsme sami navštívili a můžeme vřele doporučit ;)

Kalich

Délka: cca 4,5 km, převýšení cca 210 m
Obtížnost: s trochou snahy tam vytlačíte kočárek


Lehčí trasa, částečně lesem. Doporučujeme jít nahoru kolem Třebušínského hřbitova (na mapě zleva), což je i cesta, kterou se podle našeho názoru dá vyjet s kočárkem. Sestup lesem z druhé strany (na mapě zprava) je o něco náročnější a pro kočárek spíš nevhodný. Z hradu nahoře toho zase tolik nezbylo, nicméně jsou tam patrné zbytky zdí a je odtamtud nádherný výhled. Počítejte, že tam nejspíš bude foukat :)

Panna

Délka: cca 6,5 km, převýšení cca 270 m
Obtížnost: tak akorát, svatební obuv ale nechte v zámku


Středně těžká trasa, úsek po silnici (není tam moc velký provoz) je možné se přiblížit autem, pod Pannou se dá parkovat. Výlet se tím zkrátí na přibližně 2 km (tam a zpět) a 130 m převýšení. Cesta vede lesem, terén je trochu těžší, zejména v závěru, kde je potřeba zdolat i několik vyšších schodů. Z hradu Panna toho mnoho (spíše nic) nezbylo, ale je tam pěkný výhled téměř do všech stran, nedaleko odbočky ze silnice je i altánek se stříškou, kde se dá najíst.

Trojhora

Délka: cca 4,5 km, převýšení cca 130 m
Obtížnost: doporučujeme zdatným jedincům bez závratě a polským turistům v terénních žabkách. Lehčí varianta možná.


Část výletu až po odbočku k vrcholu Trojhory je poměrně jednoduchá a nejspíš se dá projet i s kočárkem (tuto část jsme nešli). Je také možné se autem přiblížit k autobusové zastávce Staňkovice, rozc. a odtud pak jít necelé 2 kilometry (tam i zpět) s převýšením necelých 80 m - tato varianta je vhodná i pro kočárky (až po rozcestí pod vrcholem). Jde se pěkným lesem s vysokými stromy a je vidět čedičové skály štítu Trojhory. Výstup na vrchol samotný pak doporučujeme pouze jedincům se zkušenostmi s pohybem v náročném či horském terénu - tady už je kam spadnout. Hrad tu není bohužel žádný, nicméně kruhový výhled opravdu stojí za to.

Sedlo

Délka: cca 16,5 km, převýšení cca 620 m
Obtížnost: pro zdatnější jedince s výkonnými plícemi, možno zkrátit


Tohle už je na dopolední výlet docela daleko, dá se ale přiblížit autem kus za Horní Týnec a jít pak nějak takto. Cesta se tak zkrátí na cca 6 km (tam i zpět) s převýšením cca 300 m. Zelená značka k vrcholu je poměrně obtížná a místy se jde po skalách. Na samotném vrcholu Sedla je vzrostlý les a není nic vidět, sejdete-li ale malý kousek níž k vyhlídce, naskytne se vám jeden z nejhezčích výhledů, které si v Českém středohoří můžete dopřát.

Zámek Ploskovice

Délka: cca 1 km
Obtížnost: zvládne to i vaše babička


Pokud se přemístíte autem (parkoviště je před zámkem), můžete si dopřát prohlídku zámku a procházku zámeckým parkem. Zámek je otevřen od 9 do 16 hodin (park 9-18) a vstup stojí 130 Kč, pro rodinu 340 Kč. Park je přístupný zdarma. Více na stránkách zámku.

A další ...

Bohužel není v našich silách tu dopodrobna vypisovat všechny zajímavosti v okolí. Nicméně pokud byste měli zájem o nějaké další tipy, můžeme doporučit například nedaleké město Úštěk a hrad Helfenburk, železniční muzeum v Zubrnicích nebo rozhlednu Varhošť. Za zastávku určitě stojí i samotné město Litoměřice a pokud byste se někde chtěli stavit cestou k nám či domů, rozhodně nevynechejte hrad Házmburk.